Sokat hallhattuk főképpen baloldali megmondó emberektől, bár alkalmanként jobboldaliaktól is, hogy a kormányváltásnak egy receptje lehet... az összefogás. Ugyan abban már több vita volt közöttük, hogy mégis milyen összefogás az amely szükséges ahhoz, hogy megdöntsék az Orbán-rezsimet.
Sikerült nekik ezt a receptet olyan gyakran hangoztatni, hogy az átlag kormányváltást sürgető polgárnak más alternatíva már eszébe sem jut. Ami ennél is aggasztóbb, hogy ebben benne van az is, hogy az emberek már nem saját maguktól várják a változást, hanem a pártoktól. Márpedig szavazók nélkül elég nehéz választást nyerni.
Itt először is szeretném felhívni mindenki figyelmét a 2014-es összefogás "sikerességére".
Mint azt tudjuk 5 ellenzéki párt (MSZP, DK, EGYÜTT, PM, MLP) közös listával és közös jelöltekkel vágott neki a 2014-es választásoknak.
2012-es kutatási adatok szerint az MSZP valódi kormányváltó alternatívaként tudott fellépni és a Fidesz elsődleges kihívója volt.
Majd a Gyurcsány Ferenc által előidézett pártszakadás és a kezdetben lendületesen feltörekvő új-baloldali pártoknak köszönhetően szépen elkezdett süllyedni az MSZP támogatottsága.
Olyannyira, hogy a rendkívül polarizált baloldal összefogás kísérlete nem hogy javított volna a helyzeten, hanem azt tovább rontotta.
Az új-baloldali pártok akik kezdetben új szavazókat is meg tudtak szólítani elveszítették a varázsukat miután összebútoroztak a korábban már leszerepelt alakokkal. Ezek a szavazók nem találtak maguknak más hiteles alternatívát mert ismét csalódtak és végül a választás napján inkább otthon maradtak. Az MSZP nem tudta stabilizálni a táborát egy instabil kormányképtelen párt látszatát keltette.
Végül az összefogás sikerességét megkoronázta amikor a baloldal vezető politikusai egymásnak folyamatosan ellentmondó nyilatkozatokat tettek (ezt láthatjuk ma is csak ma talán nagyobb a káosz). és a "kormányváltó-erő" a választásokon meg sem tudta közelíteni az MSZP 2012-es támogatottságát a Fidesznek pedig összejött az újabb 2/3.
Ezek után felvetődik a választóban a kérdés, hogy de akkor mégis hogyan váltható le a Fidesz ha nem az összefogással?!
A válasz rendkívül egyszerű és elég csak megnézni azt, hogy miért ilyen választási rendszert alakított ki a Fidesz. Egészen biztos, hogy a Fidesz-KDNP-nek van kb. 1,8-2,2 millió szavazója, akik akkor is el fognak menni április 8-án szavazni ha akkor érkezik el a végítélet napja. Ellenben azt is biztosra vehetjük, hogy ettől nagyobb tömeget nem tud megszólítani a Fidesz.
Az hogy ez a 2 milliós csoport többséghez tudja-e juttatni a Fideszt és ha igen akkor mekkorához csak azon múlik mennyien mennek el szavazni.
Tehát a kormányváltás kulcsa nem az összefogás, hanem a VÁLASZTÁSI RÉSZVÉTEL.
Néhány példa amivel a listás eredményeket szemléltetem különböző választási részvételek mellett.
50%-os részvétel:
Azt jelenti, hogy a Fidesz megszerzi körülbelül a listás mandátumok felét, és a 106 OEVK majdnem mindegyikét az ellenzék maximum 1-8 helyet tud nyerni. Ez egészen biztosan újabb 2/3-os többség.
60%-os részvétel:
Ekkora részvétel mellett már jelentősen nehezebb dolga van Orbán csapatának. A listás helyek kb. 40%-át tudják megszerezni és ebben az esetben az ellenzék már több OEVK-ban nyerhet. Főképpen azokban ahol a Fidesz hagyományosan gyengébb. Ilyenek a Budapesti, Miskolci, Szegedi körzetek. Ebben az esetben az ellenzék akár 10-25 körzetet is megnyerhet, és így biztosan NINCS 2/3-os többsége a jelenlegi kormánypártoknak.
80%-os részvétel
Ugyan ez egy történelmi részvételi arány lenne, de csak rajtunk múlik, hogy sikerül vagy sem. Ekkora részvétel mellett a Fidesz a listás helyek kb. 30%-át tudja megszerezni és az egyéni körzetek jelentős részét elveszítheti.
Ebben az esetben biztosan nincs meg a kormányzáshoz szükséges többségük, tehát BIZTOS A KORMÁNYVÁLTÁS!
Összességében tehát elmondható, hogy a kormányváltás rajtunk, szavazókon múlik és ha kellőképpen sokan elmegyünk akkor garantált a siker. Nincs más dolgunk mint minden ismerősünket megkérni, hogy kísérjen el minket szavazni!
Az utolsó 100 komment: